شناخت سریع تیپ شخصیتی

شخصیت شناسی MBTI | [ 7 دلیل استفاده از تست MBTI ] | شخصیت شناسی با سارا

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

اول با هم ببینیم اصلاً چه دلیلی دارِ خودم را بشناسم؟ 

MBTI

  شخصیت شناسی چیست ؟ چرا خودشناسی این‌ قدر مهم و خوب است؟ شخصیت شناسی چقدر در موفقیت من نقش دارِ؟ چه چیزی به هم انرژی و انگیزه می‌ده؟ چگونه روابطمون را با دیگران بهبود دهیم؟ چطور فرصت‌ها را شناسایی کنم؟ عدم شناخت خود چه خطری دارد؟ و در واقع چه چیزی را باید درباره خود بدانیم؟ چگونه می‌توانیم چنین چیزهایی را بیاموزیم؟ و چرا دستیابی به خودشناسی دشوار است؟ نگران این نوع سؤالات تو ذهن تون نباشید الآن بهترین جایی هستی که ما تا آخر کشف خود تون در کنار شما هستیم!

چطور شد من خواستم خودم را بشناسم ؟

احساس می‌کردم گم شده‌ام شبیه پرنده‌ای تو قفس تقلا می‌کردم تا رها شوم برم به لایه‌های درون و برسم به اون رضایت اصلی, احساس عمیقی در دلم داشتم که از بین نمی‌رفت مهم نبود که در دنیای بیرون به چه چیزی رسیده‌ام یا کشف کرده و یا انجام داده بودم مهم دنیای درونم بود خوشبختانه بعد از مدت‌ها خودم را خوب شناختم  تصمیم گرفتم و متعهد شدم که بعد از کشف خودم تعداد زیادی از افرادی که مثل در درون خود سرگردان هستند و از شناخت خود درمانده بودن یا نمی دونستن تو زندگی و شغل و علایق خود تو کدوم مسیر پا بذران تا به رضایت درونی کامل برسند را کمک کنم و الآن خوشحال هستم تا رسیدن به کشف عمیق خودتان در کنار تون هستم! پس تا انتهای این کشف شگفت انگیز در کنار تون می‌مانیم!  

تعریف MBTI 

شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI) یک آزمون ارزیابی خودیاری است که به افراد کمک می‌کند تا درباره نحوه کار و یادگیری خود بینش پیدا کنند. هدف از شناخت تیپ شخصیتی خود تون این است که به شما کمک کند خود را بهتر بشناسید. وقتی بدانید چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد و به شما انرژی می‌دهد، به شما کمک می‌کند تا فرصت‌هایی را پیدا کنید که بیشترین تناسب را با شرایط شما دارد. این بینش همچنین به بهبود روابط شما با دیگران کمک می کند. هرچه بیشتر تمایلات خود را تشخیص دهید ، بهتر می توانید رفتار خود را در پیش دیگران کنترل کنید. وقتی انواع شخصیت اطرافیان را می شناسید ، می توانید از این اطلاعات برای بهبود نحوه کار و ارتباط با یکدیگر استفاده کنید. به عنوان مثال، افراد متفکر و افراد احساساتی اغلب با هم کنار نمی‌آیند. متفکران نمی‌توانند نیاز به توافق را درک کنند، زیرا آنها اهل بحث کردن هستند و بحث را راهی سالم برای کشف حقیقت می‌دانند. از طرف دیگر ، افراد احساسی نمی‌توانند بفهمند چرا کسی می‌خواهد بحث کند، سعی می‌کنند از بحث جلوگیری کنند زیرا آنها بر روی اتحاد تمرکز کرده‌اند. با شناخت تیپ شخصیتی هر فرد، می‌توانید درک و پذیرش متقابل را ایجاد کنید حتی ممکن است بتوانید از شخصیت‌های مختلف خود برای پیدا کردن تعادل استفاده کنید، به‌ خصوص اگر با آنها در یک تیم بخواهید کار کنید. اگه آماده هستید از جعبه‌ابزار mbti برای شناخت خود استفاده کنیم! می‌دونم که خیلی هیجان‌زده خواهید شد! خبر شگفت‌انگیز ؛ تست شخصیت شناسی mbti دنیای کشف نشده درون را در عرض کمتر از ۲۰ دقیقه به شما نشان خواهد داد پس فقط ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا تمام نقاط قوت, انگیزه و انرژی و … کشف کنید. برای انجام تست اینجا را کلیک کنید !   خودتان را بشناسید تا خودتان را بهبود ببخشید. تنها کسی که در تمام طول زندگی با شما سفر می کند خودتان هستی!. بله ، خودتان فقط از گهواره تا گور با خودتان هستید !  

خودتان را بشناسید تا خودتان را بهبود ببخشید. – آگوست کنت

برای اینکه خودت باشی ، باید خودت را بشناسی. – دکتر ماریت جانسن

پس برای بهبود خودتان نیازِ که خودت را بشناسی و همچنین دلیل استفاده از خودشناسی پاسخ به سؤالات بالاست و جلوگیری از شاخه به شاخه شدن تو شغل‌هاست, رسیدن به رضایت در زندگی و شناخت لایه‌های درونی, کشف نقاط قوت و بهبود نقاط ضعف و مهم‌تر از همه شادی تو تمام بخش‌های زندگی تون است .

در اینجا مهم‌ترین دلایلی خودشناسی در MBTI آورده شده که باهم مرور می‌کنیم:

  دلایل استفاده از mbti  

۱ – اگر بدانید چه چیزی به شما انگیزه و انرژی می‌دهد، می‌توانید با اشتیاق و هدف بیشتری زندگی کنید.

وقتی بدانید چه چیزی شما را استارت می‌زنه و روشن می‌کند، سعی می‌کنید سریع‌تر آن را کشف کنید. می‌توانید زندگی خود را به‌ گونه‌ای طراحی کنید که بیشتر با نقاط قوت تون هماهنگ باشد.تا انرژی کمتری ازتون بگیرد . می‌توانید به دنبال چیزهایی باشید که به شما سوخت می‌دهند، الهام‌بخش شما هستند و شما را هدایت می‌کنند. می‌توانید کمتر در مورد کارهایی که باعث خستگی شما می‌شوند، وقت بگذارید و بیشتر کارهایی که باهاشون احساس راحتی می‌کنید،را انجام دهید. می‌دانم که به تنوع نیاز دارم، به سرعت نیاز دارم و باید به جلو متمرکز شوم.و سریع رشد کنم. پس این فوق‌العاده هست که بدونم با چه چیزی انگیزه می‌گیرم و به هر چه که بخوام می‌رسم! به نظر تون شما هم مثل من نیستید؟ الآن که اینجا این مقاله را می خونید قطعاً هستید تبریک میگم که برای رشد و کشف خود تون تلاش می‌کنید!  

۲ – وقتی در مورد آنچه شما را تحریک (وادار) می‌کند کاری را که نادرست هست انجام دهید, شفافیت داشته باشید، می‌توانید آن را سریع متوقف کنید.

وقتی چیزهایی را که دکمه‌های شما را فشار می‌دهند و مستقیماً شما را وارد رفتار واکنشی می‌کنند، می‌توانید یاد بگیرید که مراقب آنها باشید، آنها را پیش بینی کنید و به این ترتیب جلوی آنها را بگیرید یا به عقب بیاندازید . به عنوان مثال، با انجام کارهایی که ترجیح می‌دهید به آنها نه بگویید، و با این کار می‌توانید پاسخ بهتری تهیه کنید .مثل قرار ملاقات را عقب انداختن, یا نیاز به تفکر زیاد داشتن. برای انجام کاری در همون لحظه می‌توانید پاسخ‌های جایگزین را تمرین کنید، برای مثال “ترجیح می‌دهم اطلاعات کاملاً دقیقی به شما بدهم به هم ۴۸ ساعت فرصت دهید تا با شما تماس بگیرم و نتیجه را بگم ؟”   موفقیت با mbti  

۳ – وقتی از ترس‌های خودآگاه شدید، می‌توانید آنها بپذیرید و جلوی پیشرفتان را بگیرید!

وقتی وانمود می‌کنیم که نمی‌ترسیم، احساس ترس به‌طور جادویی از بین نمی‌رود. ما درنهایت به خاطر داشتن ترس در ابتدا احساس بدی داریم. اما وقتی می‌دانیم از چه چیزی می‌ترسیم، وقتی احساس خود را واقعاً می‌پذیریم، می‌توانیم با آن احساسات صلح کنیم و جلوی پیشرفت آن را بگیریم .   جلوگیری از رفتارهای ناخواسته   می‌دانم که اگر تعهداتی را بپذیرم که با حقیقت من همخوانی ندارد، احساس ناراحتی می‌کنم. مطمئناً می‌دانم اگر از من بخواهند آخر هفته را با گروه‌های زیادی از مردم بگذرانم، و جایی برای تنهایی وجود ندارد، اون مهمانی با ناراحتی و نارضایتی پایان می‌یابد. و من می‌دانم که مهمانی جای خوبی برای من نیست، بنابراین باید نحوه گذراندن آن زمان را با دقت برنامه‌ریزی کنم. و با خودی دوست صمیمی ببرم و در مورد علایق خودم صحبت کنم. با داشتن این اطلاعات در مورد خودم، می‌توانم از موقعیت‌هایی که می‌دانم که باطری خود را خالی می‌کند و آخرسر کسل می‌شوم و یا این احساس بدی را در من ایجاد می‌کند که گویی بیش‌ از حد خود را به خطر می‌اندازم، اجتناب کنم.

۴ – وقتی با پیام بدن خود هماهنگ می‌شوید، برای یافتن تعادل بیشتر آماده می‌شوید .

هنگامی که از پیام‌هایی که بدن شما روزانه به شما ارسال می‌کند آگاه باشید، می‌توانید به حقیقت آن گوش دهید و تغییراتی را ایجاد کنید که در خدمت شما باشد. مثلاً وقتی شکم شما درد می‌کند، به این دلیل است که شما چیزی را خورده‌اید که مناسب سیستم شما نیست، یا چیزی در زندگی شما وجود دارد که “نمی‌توانید آن را هضم کنید؟” وقتی گردن شما سفت شده است، چه چیزی می‌تواند آن را تحریک کند و آیا ممکن است جایی در زندگی شما وجود داشته باشد که کمی انعطاف‌پذیر باشید؟ وقتی با من تماس می‌گیرند تا پروژه‌ای را اجرا کنم که با حقیقت درونی من مطابقت نداشته باشد، بلافاصله دچار حالت تهوع می‌شوم. من نحوه شنیدن سیگنال‌های بدن خود را کشف کرده‌ام و در حال یادگیری استفاده از آنها به‌ عنوان یک چراغ راهنمای کامل هستم. به عنوان مثال کار کردن در شیفت شب برای من غیرممکن است!   درک خود در شخصیت شناسی

۵ – وقتی خودتان را درک می‌کنید، موقعیت بهتری برای درک دیگران دارید و با این کار، روابط خود را بهبود می‌بخشید.

وقتی می‌بینید که روش شما برای مشاهده جهان فقط از لنز منحصربه‌فرد شما است و نه دیگران، به خود اخطار می‌دهید و بهتر آماده‌اید تا انتخاب‌ها و واکنش‌های خود را مدیریت کنید. و هنگامی‌که شروع به مشاهده افراد اطراف خود می‌کنید ، نه از طریق عینکی که بر سردارید، همدلی بیشتری نسبت به دیدگاه‌های آنها ایجاد می‌کنید. و همه را آن‌طور که هستند می‌پذیری. با شخصیت شناسی شما تبدیل به فردی می‌شوید که به راحتی نیازهای دیگران را درک می‌کنید .   شخصیت شناسی در روابط  

۶ – وقتی می‌توانید مکانیسم دفاعی معمول خود را مشاهده کنید، می‌توانید ببینید چگونه آن را درگیر کرده نگه می‌دارد.

وقتی احساس ناراحتی می‌کنم در (مکالمات، روابط، کار) ، اغلب آن را خسته کننده می‌نامم و از تمایل و تجربه استفاده می‌کنم از تمایل به لذت بیشتر و تجربه به عنوان بهانه‌ای برای برخورد با مسئله واقعی استفاده می‌کنم. شاید وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود، تاکتیک شما این است که منطقی، کامل، دفاع، یا عقب نشینی کنید. دانستن طعم منحصربه‌فرد خود برای جلوگیری از درد به شما کمک می‌کند تا بفهمید که واقعاً در زیر سطح چه می‌گذرد و در مورد آنچه واقعاً می‌خواهید و به آن احتیاج دارید صادق باشید . پس یا اجتناب کنید یا منطقی سازی!  

جلوگیری از استرس در شخصیت شناسی ۷ – هنگامی‌که سیگنال‌های استرس خود را می‌شناسید، برای انتخاب‌های سالم‌تر مجهزتر می‌شوید.

وقتی در موقعیت استرس زا و تهدید قرار می‌گیری میتونی بفهمی که این نشانه ناهماهنگی با تیپ شخصیتی من هست زمانی که در موقعیت سخت گیرانه و انتقادی, و یا قضاوتی قرار می‌گیری و استرس داری می تونی برای رفع آن از شخصیت شناسی کمک بگیری!     تا اینجا در مورد دلایل استفاده از شخصیت شناسی گفتیم بریم ببینیم که شخصیت شناسی MBTI چیست , از کجا اومده و چگونه تیپ شخصیتی خودمان را کشف کنیم!  

MBTI تست مروری بر شخصیت شناسی مایرزبریگز

آیا تا به حال شنیده اید که شخصی خود را به عنوان INTJ یا ESTP توصیف کند و از خود پرسیده باشید که این حروف دارای رمز و راز چه معنایی می توانند داشته باشند؟ آنچه این افراد به آن اشاره می کنند تیپ شخصیتی آنها بر اساس شاخص نوع مایرز بریگز (MBTI) است. شاخص نوع شخصیت مایرز-بریگز یک فهرست خود گزارش است که برای شناسایی نوع شخصیت ، نقاط قوت و ترجیحات فرد طراحی شده است. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس کار آنها با نظریه تیپ های شخصیتی کارل یونگ تهیه شده است. امروزه تست MBTI یکی از پرکاربردترین ابزارهای روانشناسی در جهان است.

توسعه آزمون مایرز بریگز

هر دو مایرز و بریگز شیفته نظریه یونگ در زمینه انواع روان‌شناختی بودند و تشخیص دادند که این نظریه می‌تواند کاربردهای واقعی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، آنها تحقیق و توسعه شاخصی را آغاز کردند که می‌تواند برای درک تفاوت‌های فردی مورد استفاده قرار گیرد. تست شخصیت مایرز و بریگز با کمک به مردم در درک و شناخت خود، می‌توانند به افراد در انتخاب مشاغل متناسب با تیپ شخصیتی آنها کمک کنند و زندگی سالم‌تر و شادتری داشته باشند. این دو زن آزمایش ارزیابی را بر روی دوستان و خانواده آغاز کردند. آنها به توسعه کامل این ابزار در دو دهه آینده ادامه دادند.

کاربردهای معمول MBTI عبارت‌اند از:

· مدیر برای استخدام نیروی ماهر – نقاط قوت طبیعی افراد چیست؟ فرد برای چه نقشی بیشتر مناسب است؟ · مشاغل راهنما – شخص در چه نوع مشاغل و چه موقعیت‌هایی به بیشترین رضایت می‌رسد؟ · بهبود روابط بین فردی – چگونه می‌توانیم به بهترین نحو با دیگر تیپ‌های شخصیتی ارتباط برقرار کرده و با آنها ارتباط برقرار کنیم تا درک را به حداکثر برسانیم؟ · توسعه آموزش‌ و پرورش – کدام روش‌های آموزشی تضمین می‌کند که همه تیپ‌های شخصیتی از اطلاعات ارائه شده بهره‌مند شوند؟ · مربیگری و مشاوره به افراد – چگونه می‌توانیم به مردم در درک بهتر خود، شناسایی نقاط قوت و رفع نقاط ضعف آنها کمک کنیم؟

مروری بر آزمون

بر اساس پاسخ به سؤالات موجودی، افراد دارای یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی هستند. هدف MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد تا بیشتر در مورد شخصیت خود از جمله علاقه، نپسندیدن، نقاط قوت، ضعف‌ها، ترجیحات شغلی احتمالی و سازگاری با افراد دیگر کاوش و درک کنند. هیچ نوع شخصیتی “بهترین” یا “بهتر” از دیگری نیست. این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض، هدف آن این است که به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد خودتان بیاموزید.  

انواع MBTI

همان‌طور که گفتیم افراد به ۱۶ تیپ شخصیتی تقسیم می‌شوند که هر نوع با کد چهار حرفی خود فهرست می‌شود:   تیپ 16 گانه mbti

• ISTJ – بازرس • ISTP – صنعتگر • ISFJ – محافظ • ISFP – هنرمند • INFJ – مدافع • INFP – میانجی • INTJ – معمار • INTP – متفکر • ESTP – متقاعد کننده • ESTJ – مدیر • ESFP – مجری • ESFJ – مراقب • ENFP – قهرمان • ENFJ – بخشنده • ENTP – مناظره کننده • ENTJ – فرمانده

  با استفاده از نشانگر نوع مایرز بریگز می‌توانید بینش زیادی در مورد شخصیت خودتان ارائه دهید، احتمالاً به همین دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده است. حتی بدون گرفتن پرسشنامه رسمی، احتمالاً می‌توانید بلافاصله برخی از این گرایش‌ها را در خود تشخیص دهید. با توجه به بنیاد مایرز و بریگز، مهم است که به یاد داشته باشید که همه انواع برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است. به عنوان مثال، هنگام کار در موقعیت های گروهی در مدرسه یا محل کار، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند بسیار مفید باشد. وقتی در حال تکمیل پروژه با سایر اعضای یک گروه هستید، ممکن است متوجه شوید که برخی از اعضای گروه در انجام اقدامات خاص مهارت و استعداد دارند. با تشخیص این تفاوت‌ها، گروه می‌تواند وظایف خود را بهتر تعیین کرده و برای دستیابی به اهداف خود با هم همکاری کند.  

تفاوت MBTI با سایر ابزارها

 

اولاً، MBTI در واقع یک “آزمایش” نیست. هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و یک نوع از هر نوع دیگری بهتر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روانی یا ارائه هر نوع تشخیصی نیست.

دوما، برخلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی‌های روان‌شناختی، نتایج شما با هیچ هنجاری مقایسه نمی‌شود. به جای نگاه کردن به نمره خود در مقایسه با نتایج سایر افراد، هدف این ابزار ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود است.

قابلیت اطمینان و اعتبار

بر اساس بنیاد مایرز و بریگز، MBTI استانداردهای قابل قبول قابلیت اطمینان و اعتبار را برآورده می‌کند . تحقیقات انجام شده بر روی ابزار MBTI نشان داده است که نتایج ارائه شده قابل اعتماد و معتبر هستند. آمار قابلیت اطمینان ابزار MBTI بسیار عالی است و اعتبار آن در صدها مطالعه جداگانه ثابت شده است.

MBTI

تعریف MBTI

شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI) یک آزمون ارزیابی خودیاری است که به افراد کمک می‌کند تا درباره نحوه کار و یادگیری خود بینش پیدا کنند. این چارچوبی برای ایجاد روابط، توسعه و دستیابی به تعالی است. MBTI : همان‌طور که قبلاً گفته شد توسط کاترین بریگز توسعه داده شد و بر اساس نظریه گونه شناسی کارل یونگ است که پیشنهاد کرده بود چهار عملکرد روان‌شناختی ضروری وجود دارد که ما با آنها این جهان را می‌بینیم. این عملکردها عبارت‌اند از احساس، شهود، احساس و تفکر. همه ما بیش از بقیه به یک عملکرد متکی هستیم. اساس MBTI در شناسایی ترجیحات ما است که از طریق علایق، ارزش‌ها، نیازها و انگیزه ما هدایت می‌شوند. کارل یونگ این نظریه را از طریق ارزیابی‌های بالینی ذهنی ارائه کرد. در حالی که این نظریه به خودی خود کاملاً پیچیده است ، اما اساساً شما را بر اساس جایی که بیشتر راحت هستید( مثل استفاده راحت از دست راست یا چپ خودتون )به چهار نوع تقسیم می کند. • ممکن است در برخورد با افراد ، چیزها ، ایده ها و اطلاعات راحت تر باشید • در برخورد با حقایق ، واقعیت ، امکانات و پتانسیل راحت تر باشید • در برخورد با منطق ، حقیقت ، ارزشها و رابطه راحت تر باشید • در مدیریت زندگی یعنی قضاوت با برنامه به ون یا حرکت با جریان، که می شه ادراک در نظریه MBTI ، شما ترجیحات خود را برای رسیدن به تیپ شخصیتی خود ترکیب می‌کنید. شما ممکن است یک فرد برون گرا باشید که برخورد با افراد را دوست دارد یا شما فردی باشید که تنهایی را دوست دارید و در این صورت شما یک درون گرا خواهید بود.   ترجیحات شخصیت شناسی به طور مشابه، شما می‌توانید برخورد با حقایق و اطلاعات را با اولویت حس کردن دوست داشته باشید یا ممکن است بخواهید ناشناخته‌ها را کشف کنید که شما را به یک فرد شهودی تبدیل می‌کند. ترجیح سوم به نحوه تصمیم گیری شما مربوط می‌شود. شما یا عینی و منطقی تصمیم می‌گیرید یا بر اساس احساسات. در نهایت ، شیوه زندگی شما ممکن است برنامه ریزی شده و سازماندهی شده یا انعطاف پذیر و اتفاقی باشد. وقتی این اولویت ها یا انواع را با هم قرار می دهید ، به کد شخصیت MBTI شما تبدیل می شود که خروجی آزمون MBTI است. این آزمون پرکاربردترین آزمون ارزیابی شخصیت در جهان است. از آنجا که استفاده از نشانگر نوع شخصیت مایرز بریگز نسبتاً آسان است ، امروزه به یکی از محبوب ترین ابزارهای روانشناسی تبدیل شده است. تقریباً دو میلیون بزرگسال آمریکایی هر سال موجودی را تکمیل می کنند.

توجه توجه !

در حالی که نسخه های زیادی از MBTI به صورت آنلاین موجود است ، باید توجه داشت که هر یک از پرسشنامه های غیررسمی که ممکن است در اینترنت پیدا کنید تنها تقریبی از واقعیت است. پس در انتخاب مرجع معتبر برای انجام تست دقت شود !  

چگونه می توانم نوع MBTI خود را بشناسم؟

 

۱۳ مرحله نحوه تعیین نوع شخصیت مایرز بریگز شما:

سیستم تیپ شخصیتی مایرز-بریگز توسط کاترین بریگز و مایر بریگز، تیم مادر و دختر ، به دنبال راه هایی برای کمک به زنان آمریکایی برای یافتن شغلی است که مناسب شخصیت آنها در طول جنگ جهانی دوم باشد. ایده پشت سیستم این است که ، درست همانطور که افراد راست دست یا چپ دست هستند ، ما نیز تمایل داریم به شیوه های خاصی فکر کنیم و عمل کنیم که طبیعتاً برای ما راحت تر است. شاخص نوع مایرز بریگز (MBTI) چهار ترجیحات را تجزیه و تحلیل می کند و در نتیجه شانزده ترکیب احتمالی ایجاد می شود. بریم ببینیم که شما کدام یک هستید؟

قسمت ۱

  یافتن نوع خود از طریق دوگانگی (دووجهی یا ترجیحی)   انواع دووجهی یا دوگانگی یا ترجیح

[۱]درون گرا بودن یا برون گرا بودن خود را تعیین کنید

این ترجیح بیشتر به این معنا نیست که شما چقدر اجتماعی هستید (که این اصطلاحات اغلب با آن ارتباط دارند)، بلکه به تمایل شما برای عمل می‌پردازد. هنگام حل یک مشکل، آیا ابتدا به درون نگاه می‌کنید تا مشکل را حل کنید یا بیرون؟

 برون‌گراها

فعالیت اجتماعی را پرانرژی می‌دانند. آنها تمایل دارند از معاشرت گروهی لذت ببرند و از هیجان مهمانی‌ها لذت ببرند. در حالی که آنها نیز می‌توانند از زمان تنهایی لذت ببرند، ولی گذراندن بیش از حد در محیط آرام می‌تواند آنها را خسته کند.

درون‌گراها

زمان تنهایی را پرانرژی می‌دانند. و هر چه قدر بیشتر تنها بمانند باطری خود را شارژ می‌کنند در حالی که آنها می‌توانند از معاشرت (حتی در گروه‌ها) لذت ببرند ولی آگه این زمان بیشتر باشِ خسته می‌شوند و انرژی خود را از دست می‌دهند، گذراندن وقت تنها یا یک نفرِ با شخص خاصی به آنها کمک می‌کند تا دوباره شارژ شوند. آنها محیط‌های آرام و یا حتی خیلی آرام را ترجیح می‌دهند.آگه شلوغ باشِ و تعداد افراد بیشتر باشِ ترجیح می‌دهند شرکت نکنند! آیا می‌دانستید؟ خجالتی بودن همیشه نشانگر درون‌گرایی یا برون‌گرایی نیست. برونگرایان خجالتی و گاهی تمایل به درون‌گرا دارند. وقتی شک دارید، به این فکر کنید که چه چیزی به شما انرژی می‌دهد و چه چیزی باعث فرسودگی شما می‌شود (حتی اگر سرگرم کننده باشد).   حسی یا شمی  

[۲]به نحوه جمع آوری اطلاعات فکر کنید.

آیا این کار را از طریق حس کردن{حواس پنج‌گانه} انجام می‌دهید یا از طریق شهود؟ ی عکس از جنگل نشان بدی حسگرها درختان را تجزیه و تحلیل می‌کنند. شهودها در جنگل وارد می‌شوند حسی‌ها بیشتر به پرسش‌های “چه” توجه می‌کنند، در حالی که شهود اغلب “چرا” می‌پرسند.

حسگرها

جزئیات و حقایق مشخص را ترجیح می‌دهند. تمرکز آنها بر حقایق حال حاضر است. آنها به احتمال زیاد می گویند “تا زمانی که آن را نبینم باور نمی‌کنم.” آنها وقتی به منطق، مشاهدات یا حقایق ریشه ندارند اعتماد نمی‌کنند، به باورها یا حدسیات اعتماد ندارند. آنها همچنین در جزئیات بهتر هستند. آنها همچنین نسبت به نیازهای خود بسیار آگاه هستند.

شهودی ها

افراد شهودی از ایده‌ها و نظریه‌های انتزاعی لذت می‌برند. آنها تمایل دارند تخیلات فعال‌تری داشته باشند و دوست دارند به احتمالات آینده فکر کنند. افکار آنها حول الگوها، ارتباطات و چشم‌اندازهای بینش می‌چرخد. آنها ممکن است تمایل به رؤیاپردازی داشته باشند و در مورد جزئیات عملی (مانند به یاد آوردن ناهار هنگام تمرکز روی یک پروژه) فراموش‌کار باشند.   احساسی یا فکری

[۳]ببینید چگونه تصمیم می‌گیرید.

هنگامی که اطلاعات خود را جمع آوری می‌کنید، چه با فکر کردن و چه با احساس، چگونه به یک تصمیم می‌رسید؟ این گرایش به “احساس” (اولویت بندی احساسات و رفاه افراد) و “تفکر” (اولویت بندی منطق و کاربرد) طبقه بندی می‌شود.

احساسی ها

انواع احساسات سعی می‌کنند مشکلات را از دیدگاه همه کسانی که در تلاش برای یافتن متعادل‌ترین و هماهنگ‌ترین راه حل هستند (به عنوان مثال به توافق برسند ) نگاه کنند. تعارض می‌تواند برای آنها بسیار استرس زا باشد.

متفکر یا منطقی

انواع تفکر به دنبال منطقی ترین و سازگارترین راه حل هستند ، شاید آن را با مجموعه ای از قوانین یا مفروضات مقایسه کنند. نکته: به خاطر داشته باشید که هر دو نوع می توانند متعادل و منطقی باشند. انواع احساس می توانند منطق را درک کنند و انواع تفکر می توانند احساسات دیگران را در منطق شون دخیل کنند. افراد هر دو نوع می توانند احساسات قوی را تجربه کرده و تصمیمات غیرعاقلانه بگیرند. هر دو نوع ارزشمند هستند. هدف دار یا بی هدف

[۴] به نحوه ارتباط خود با جهان خارج فکر کنید. آیا تمایل دارید قضاوت ها یا برداشت ها را به دیگران منتقل کنید ؟

 

قضاوتی

نواع قضاوت گرایش به تصمیم گیری و سازمان یافته دارد. آنها دوست دارند راه حل پیدا کنند و خوشحال می شوند دلیل آن را توضیح دهند. آنها معمولاً برنامه ریزانی هستند که لیست کارهای خود را تهیه می کنند و از انجام کارها در موعد مقرر لذت می برند. قضاوت گر همیشه میگه اول کار بعد تفریح !!!

ادراکی

ادراکی انواع تردید بیشتری در تصمیم گیری دارد، دوست دارند همه چیز را باز بگذارند و مشاهدات خود را ادامه دهند. آنها انتخاب خود را دیر انجام می‌دهند ، به ویژه هنگامی که همه چیز مهم به نظر می‌رسد. آنها ترجیح می‌دهند در صورت پیدا کردن دلیلی برای تغییر، تغییر کنند. آنها ممکن است کار و بازی را با هم مخلوط کنند و به احتمال زیاد با تعلل روبرو می‌شوند. اکثر ادراکی ها میگن اول تفریح بعد کار !!! شعارشان هم آینه که همیشه کار هست! ترکیب 4 حرف mbti

از چهار حروف برای تعیین مخفف شخصیت خود استفاده کنید.

این ترکیبی از چهار حرف است ، مانند INTJ یا ENFP • حرف اول یا I (برای درون گرا) یا E (برای برون گرا) است. • حرف دوم S (برای حس) یا N (برای شهود) است. • حرف سوم یا T (برای تفکر) یا F (برای احساس) است. • حرف چهارم J (برای قضاوت) یا P (برای درک) است.

قسمت۲

شرکت در آزمون

۱ – سعی کنید از آزمون های معتبر استفاده کنید

 به یاد داشته باشید که در مورد نحوه رفتار خود پاسخ دهید، نه اینکه چگونه می‌خواهید باشید یا خودتان (یا شخص دیگری از شما می‌خواهد) چه احساسی داشته باشید یا رفتار کنید. پس بر اساس واقعیت گزینه درست را انتخاب کنید نه بر اساس دوست داشتن

۲ -اگر می‌خواهید جزئیات بهتری داشته باشید، از تست پیشرفته MBTI را انجام دهید. به زودی آماده میشه و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت

برای انجام تست معتبر, ساده و آسان اینجا کلیک کنید

قسمت۳

با استفاده از نتایج خود

  نتایج MBTI

۱ – نوع خود را مشخص کنید 

هنگامی که می دانید چه نوع هستید ، می توانید درک کنید که چگونه می توانید در دنیای اطراف خود جا بیفتید. اگر INTJ هستید و فروشنده هستید ، ممکن است در زمینه کار خود تجدید نظر کنید! یادگیری: چگونه حقایق و مفاهیم را پذیرفته و درک می کنید؟ روابط : در شریک زندگی به دنبال چه ویژگی هایی هستید؟ بیشتر با چه ویژگی هایی سازگار هستید؟ رشد شخصی: از چه زمینه های مثبتی می توانید استفاده کنید؟ از کدام مناطق ضعف می توانید رشد کنید؟

۲ – تشخیص دهید که همه انواع به یک اندازه ارزشمند هستند.

هیچ تیپ شخصیتی برتر از دیگری نیست. MBTI به دنبال شناسایی ترجیحات طبیعی است نه توانایی ها. هنگام تعیین نوع خود ، از منظر آنچه که تمایل دارید انجام دهید ، نگاه کنید ، نه آنچه فکر می کنید باید انجام دهید. تشخیص ترجیحات خود یک ابزار مفید در توسعه خود است.  
MBTI در مورد اولویت ها است ، نه توانایی ها. به عنوان مثال ، انواع احساس می تواند هوشمند باشد ، انواع قضاوت الزاماً قضاوت کننده نیستند و انواع تفکر نیز می توانند دارای هوش هیجانی قوی باشند.
  تیپ شخصیتی شما چیست؟

۳ – از دیگران درباره نوع آنها بپرسی

صحبت درباره انواع شخصیت می تواند جالب باشد و می تواند چیزهای جدیدی را در مورد افرادی که می شناسید به شما آموزش دهد. این یک آزمایش نسبتاً رایج است و سالانه میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند. از افراد بپرسید که آیا در آزمون شرکت کرده اند یا خیر. ممکن است به شما کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید. • شما می توانید هم از افرادی که بسیار متفاوت از شما هستند و هم از افرادی که شبیه هم هستند یاد بگیرید.   تایید افراد با هر تیپ شخصیتی

۴ – از کلیشه سازی خودداری کنید.

تصور نکنید که نوع شخص را بر اساس ظاهر او یا نحوه رفتار او در یک روز خاص می شناسید. و حتی اگر نوع آنها را می دانید ، از آن برای توصیف صفات منفی یا بهانه گیری رفتارهای بد استفاده نکنید. می توانید از انواع شخصیت برای کمک به درک و تعامل خوب با دیگران استفاده کنید ، اما از آن برای محدود کردن آنها استفاده نکنید. • از افراد جمعیتی مانند جنسیت یا معلولیت برای تصور شخصیت استفاده نکنید. به عنوان مثال ، همه مردان از انواع تفکر نیستند و همه افراد مبتلا به اوتیسم بصری درون گرا نیستند. • از اظهارنظرهای منفی در مورد تیپ شخصیتی افراد خودداری کنید. اگر از رفتار آنها ناراحت هستید ، آن را به عنوان یک رفتار اجتناب ناپذیر به عنوان یک رفتار بد توصیف کنید. به عنوان مثال ، انواع تفکر می توانند و باید احترام به احساسات دیگران را بیاموزند ، و انواع ادراک می توانند و باید به مسئولیت های خود عمل کنند. • تصور نکنید که ضعف هایی که معمولاً با تیپ شخصیتی شما مرتبط است ، سنگی است. می توانید یاد بگیرید و رشد کنید.

نتیجه گیری

دوستان تا اینجا دیدیم که برای شناخت بهتر تیپ شخصیتی خود نیاز به ابزاری داریم که معتبر باشه ما ابزار mbti را برایتان معرفی کردیم و گفتیم که هر شخصی با هر تیپ شخصیتی که باشه بهتر یا بدتر از تیپ شخصیتی ی فرد دیگر نیست و همه با هم برابر هستند و هر شخصی با ی چیزی استارت میخوره و انگیزه میگیره و سعی می کنه تو مسیری که پا میزاره به موفقیت و تعالی برسه. و تو این مسیر سعی می کند بیشتر از نقاط قوت خود استفاده کنه چون استفاده از نقاط قوت مثل استفاده از دست چپ یا راست می مونه هر چقدر با دستی که راحتتر هستیم کار کنیم به نیروی کمتری نیازه پس نقاط قوت باعث میشه در زمان کم به کارایی و بهبود بیشتر برسیم برای دانستن نقاط قوت , انگیزه و انرژی درونی و بهبود زندگی خود به تست شخصیت شناسی نیاز دارید برای گرفتن نتیجه مطلوب خود اینجا کلیک کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.