intp

۸ ویژگی تیپ شخصیتی INTP | تیپ شخصیتی INTP | شخصیت شناسی با سارا

تیپ شخصیتی INTP

 

intp

INTP (درون گرا ، شهودی ، تفکر ، درک) یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی است که توسط شاخص نوع مایرز بریگز (MBTI) توصیف شده است .  افرادی که به عنوان INTP نمره می گیرند اغلب آرام و تحلیلی توصیف می شوند. آنها از گذراندن وقت در تنهایی ، فکر کردن در مورد چگونگی کارها و ارائه راه حل برای مشکلات لذت می برند.

INTP ها دارای دنیای درونی غنی هستند و ترجیح می دهند توجه خود را بر افکار درونی خود متمرکز کنند تا دنیای خارجی. آنها معمولاً دایره اجتماعی گسترده ای ندارند ، اما تمایل دارند به گروه خاصی از افراد نزدیک باشند.

این ویژگیها بیشتر افراد INTP را توصیف می کند:

 

ویژگیها افراد INTP

• INTP ها به طور کلی رویکرد نظری به زندگی دارند و به فکر راه های جایگزین برای حل مشکلات هستند.

• منطق دانان حقایق و اطلاعات را به یک کل معنادار متصل می کنند و سعی می کنند عینی ترین و منطقی ترین توضیح را برای آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد بیابند.

• INTP ها درون گرا هستند با زندگی درونی غنی و زنده. آنها متفکران بی وقفه ای هستند که به دنبال امکانات و راه حل های بدیع هستند. با این حال ، آنچه در سر آنها می گذرد همان جا می ماند زیرا INTP ها به ندرت افکار خود را با دیگران در میان می گذارند.

• INTP ها دارای ذهن باز و انعطاف پذیر هستند و به نظرات دیگران علاقه واقعی نشان می دهند.

• INTP ها به ندرت روی جزئیات تمرکز می کنند ، زیرا تصویر اصلی است که بر روی آن متمرکز شده اند.

• منطق دانان خودجوش ، منعطف و دارای اراده آزاد هستند ، بنابراین هر نوع ساختار و برنامه ریزی ، شیوه معمول زندگی آنها را مهار می کند.

• تیپ های شخصیتی INTP ها فاقد درک احساسی هستند و اغلب هنگام نیاز به نشان دادن یا برخورد با احساسات دچار سردرگمی می شوند.

• منطق شناسان فوق العاده مستقل ، غیر متعارف و بسیار معتبر هستند. آنها عموماً افرادی هستند که دارای ایده های پیچیده ای هستند که برون گرایی را محدود می کند.

تیپ شخصیتی شما چیست؟ در آزمون شرکت کنید!

 

نوع (چهار ویژگی غالب) خود را مشخص کنید ؟

 

معنای INTP (درون گرا ، شهودی ، تفکر و درک) از چهار ویژگی شخصیتی ناشی می شود. ترکیب منحصر به فرد این عملکردها باعث می شود افراد با تیپ شخصیتی INTP بر یافتن توضیحات منطقی در پشت هر چیزی که آنها را احاطه کرده است متمرکز شوند.

درون گرا

افرادی با تیپ شخصیتی INTP در دنیای درونی خود پر از مفاهیم برجسته و ایده های پر زرق و برق زندگی می کنند. آنها عموماً کنار گذاشته شده اند و حلقه کوچکی از دوستان نزدیک دارند.

شهودی

اما آنچه قابل توجه است عملکرد شهودی آنها است که به خوبی توسعه یافته است و به آنها کمک می کند تا چیزها را در زمینه ای عمیق تر درک کنند. INTP ها می توانند فراتر از سطح نگاه کنند و سریعتر به درک بالاتری از آنچه گفته می شود یا آنچه گفته نمی شود ، برسند.

به طرز عجیبی ، این افراد دارای عملکرد ضعیف احساس هستند ، بنابراین احساسات را به عنوان یک دلیل منطقی برای انجام اقدامات و احساسات کم ارزش بدون توجه به شرایط کنار می گذارند.

فکر کردن

INTP ها به دنبال حقایق کلی اساسی ، مسیرهای فاش نشده و ارتباطات سیستمیک فرآیندهای جهانی هستند. این تیپ شخصیتی به دلیل تقویت عملکرد تفکر آنها با خلاقیت ، “منطق” یا “متفکر” نامیده می شود.

درک کردن

INTP ها افرادی هستند که به دنبال الگوها ، ارتباطات سیستمیک هستند و در تشخیص ناسازگاری ها عالی هستند. آنها دارای قابلیت های درک بسیار توسعه یافته ای هستند که به آنها کمک می کند با تقسیم بندی آنها به واحدهای کوچک ، نحوه عملکرد سیستم های پیچیده را درک کنند.

 

حالا ببینیم نقاط قوت یک فرد INTP چیست ؟

 

نقاط قوت INTP
• متفکران تحلیلی برجسته

INTP ها جهان را یک سیستم پیچیده می دانند که از قسمت های مختلف به هم پیوسته تشکیل شده است و باید به طور کامل درک شوند. آنها سعی می کنند معنی و درک عمیق تری از هر آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد بیابند و اغلب در نتیجه گیری منطقی و توضیحات معقول برتری دارند.

• چکیده فیلسوفان

INTP ها متفکران بی نظیری هستند و خود را محدود به حوزه خاصی نمی کنند. INTP ها عاشق تفکر در مورد مجموعه ای از موضوعات هستند. با این حال ، بسیاری از آن به طور عمومی فاش نمی شود.

• خلاق و معتبر

INTP ها دارای توانایی منحصر به فردی برای ارائه ایده های خلاقانه و یا راه حل هایی برای مشکلاتی هستند که برای برخی ممکن است بسیار عجیب به نظر برسند. با این حال ، به خاطر داشته باشید که برخی از بزرگترین مخترعان تمام دوران دارای این نوع شخصیت بودند.’

• هدف، واقع گرایانه

INTP ها به دنبال حقیقت نهایی هستند و همه چیز را بر خلاف مفهوم عینیت و راستگویی آزمایش می کنند. با این حال ، آنها ممکن است مانند INTP ظاهر نشوند ، اغلب فقط جرقه محاکمه حقیقت را بدون قصد نگه داشتن آتش روشن می کنند.
اگرچه آنها ممکن است در مورد آن بحث نکنند ، اما مطمئناً تمام اطلاعاتی را که از طریق فیلتر عینیت به دست می آورند پردازش می کنند.

• مشتاق

این عبارت بیرونی سفت و سخت که اکثر INTP ها دارند می توانند به راحتی وقتی علاقه آنها با یک موضوع جذاب برانگیخته می شود ، شکسته شود. هنگامی که آنها در بحث شرکت می کنند ، تبدیل به یک بحث ساز زنده و سرگرم کننده می شوند که در استفاده از حس شوخ طبعی شوخ خود در صورت احاطه شدن توسط افرادی که به آنها اعتماد دارند ، ابایی ندارند.

• مستقیم

INTP ها اگر حرفی برای گفتن داشته باشند دور نخواهند رفت. آنها معتقدند همیشه گفتن حقیقت بهتر از اجتناب از آن حتی به قیمت درگیری است.

• روشنفکر

INTP ها روشنفکران خودمحوری نیستند که دانش و عقل خود را بدیهی تلقی کنند ، اما آنها عاشق کشف امکانات جدید و ایده های جدید هستند. این یک دارایی است که به آنها امکان می دهد یکپارچگی اجتماعی بالاتری داشته باشند و به آنها اجازه می دهد نظر دیگران را در مورد موضوعات خاص ببینند.

 

 

نقاط ضعف یک فرد INTP چیست ؟

نقاط ضعف INTP

• فوق العاده خصوصی

INTP ها در دنیای خود پر از نظریه ها ، فرض ها ، باورها و ایده ها زندگی می کنند. به ندرت آنها به کسی اجازه می دهند تا نگاهی اجمالی به آنچه در پشت دیوارهای ذهنی او رخ می دهد بیندازد ، و وقتی این کار را انجام می دهند ، فقط کمی از آن است ، و اطرافیان خود را متحیر و متعجب می کند.

INTP ها عاشق بحث و گفتگو با حلقه کوچک دوستان نزدیک خود هستند ، اما این بحثها معمولاً حول محور مفروضات جدید است نه اینکه خود را آشکارا بیان کنند.

• نادیده گرفتن نیازها 

وقتی INTP ها واقعاً در فرآیندی شرکت می کنند که علاقه آنها را به خود جلب کرده است ، آنها تمایل دارند دنیای اطراف خود ، از جمله نیازهای خود را نادیده بگیرند.

• حامی و متکبر

استدلال و هوش سریع منطق شناسان غالباً دلایل ظاهر مستکبر و برتر از دیگران است. بعضی اوقات آنها تمایل دارند که با دانش و پر از اطلاعات باشند ، که می تواند دیگران را ناامید کند.

همچنین غیر معمول نیست که INTP ها به افرادی که آنها را پست تر می دانند ، نگاهی ناچیز داشته باشند یا اگر احساس می کنند که برایشان قابل درک نیست ، بحث را به سادگی کنار بگذارند.

• غیر حساس

برای INTP ها ، احساسات هیچ جای معتبری در حل مشکلات یا درک دلایل مسائل ندارند ، بنابراین آنها را به سادگی رد می کنند. این حتی می تواند برای شخصیت های نوع احساس ناراحت کننده باشد ، که منجر به فاصله گرفتن یا حتی پایان دادن به تماس ها می شود.

• از قوانین و مقررات اجتناب کنید

وقتی استدلال آنها به سادگی به آنها می گوید که هیچ توضیحی منطقی برای یک قاعده ، مقررات یا دستورالعمل خاص وجود ندارد ، INTP ها سعی می کنند از آن اجتناب کنند. منطق دانان بر عقل خود تکیه می کنند ، جایی که آنها محدودیت های اجتماعی را می شکنند ، الهام خلاق می یابند و در معرض بی احترامی و نافرمانی قرار می گیرند.

• ناامن از توانایی های خودشان

این واقعیت که آنها همه چیز را زیر سال می برند و برای ایده های جدید باز هستند ، اغلب یک شمشیر دو لبه است که توانایی های آنها را به آزمایش می گذارد. تصمیم گیران منطقی دشوار است زیرا آنها نه تنها بر آنچه می توانند تمرکز کنند بلکه بر آنچه می توانند انجام دهند تمرکز می کنند و منجر به تاخیر مکرر و تغییر علایق می شود.

 

بهترین مشاغل برای تیپ های شخصیتی INTP

بهترین مشاغل برای تیپ های شخصیتی INTP
برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویسی رایانه ای به INTP ها فرصت می دهد تا از عقلانیت قوی خود استفاده کنند. این متخصصان برنامه هایی را برای ایجاد و به روز رسانی برنامه ها ، رفع خطاها با اشکال زدایی و ایجاد ابزارهای مهندسی نرم افزار به کمک رایانه ، به زبان کامپیوتر برنامه نویسی می کنند.

مهارت های تحلیلی و منطقی INTP ها برای این حرفه مناسب است. به عنوان درون گرا ، INTP ها اغلب تمرکز و انگیزه لازم برای ادامه کار به عنوان برنامه نویس رایانه را دارند.

وکیل

ماهیت منطقی و تحلیلی حوزه حقوقی برای INTP ها مناسب است ، که بسیاری از آنها در حرفه های خود با استفاده از منطق پیشرفت می کنند. وکلای موفق می توانند روندهای حقوقی را از منظرهای متفاوت مشاهده کنند ، جزئیات پرونده را تجزیه و تحلیل کنند و استدلال های مخالف را پیش بینی کنند.

توسعه دهنده نرم افزار

توسعه نرم افزار یک زمینه جذاب برای بسیاری از INTP ها است زیرا این افراد معمولاً دارای ذهنیت تحلیلی قوی هستند که هنگام طراحی ، توسعه و آزمایش برنامه های نرم افزاری مفید است. این متخصصان از مهارت های منطقی و ریاضی برای نوشتن کد نرم افزار و انجام تست های تجزیه و تحلیل کیفیت استفاده می کنند.

توسعه دهندگان تمایل به آینده نگر و جزئیات گرا دارند و به طور معمول کار خود را بررسی می کنند تا از نرم افزار به خوبی نگهداری شده و بروز باشد.

تحلیلگر امنیت اطلاعات

یکی دیگر از انتخاب های شغلی که ممکن است برای INTP ها جذاب باشد ، تحلیلگر امنیت اطلاعات است . این تحلیلگران برنامه ریزان سیستم هستند که بر شبکه های شرکت نظارت می کنند ، نرم افزارهایی را برای محافظت از اطلاعات نصب ، استفاده و از آنها استفاده می کنند ، فرایندهای امنیتی را افزایش می دهند ، امنیت را افزایش می دهند و تهدیدهای امنیتی را دنبال می کنند.

تحلیلگران امنیت اطلاعات همچنین ممکن است راه حل های مهندسی معکوس را برای شناسایی مشکلات غیرمنتظره انجام دهند. توجه به جزئیات و دقت لازم برای موفقیت در این نقش با توانایی های بسیاری از INTP ها مطابقت دارد.

اقتصاددان

کار به عنوان یک اقتصاددان برای بسیاری از INTP ها مناسب است. منطق و مهارت های تفکر انتقادی مورد نیاز برای موفقیت به عنوان یک اقتصاددان برای بسیاری از افراد با این تیپ شخصیتی طبیعی است. اقتصاددانان با استفاده از نظرسنجی به بررسی مسائل اقتصادی و جمع آوری داده ها می پردازند.

آنها همچنین از مدل ها و آمار ریاضی استفاده می کنند ، داده ها را برای پیش بینی روندهای بازار ، طراحی سیاست های ملی و منطقه ای و نوشتن گزارش ها و اسناد دانشگاهی تفسیر می کنند.

تحلیلگر کسب و کار

تحلیلگران تجاری روندها را ارزیابی کرده و توصیه هایی را برای مشاغل ارائه می دهند. INTP ها تمایل به درک و مهارتهای فنی قوی دارند که برای مدل سازی داده ها و مدیریت ذینفعان مفید است. این متخصصان همچنین باید دارای ذهنیت تحلیلی برای مقابله با حجم زیادی از فرایندها و داده های تجاری باشند.

INTP هایی که به عنوان تحلیلگر کسب و کار کار می کنند اغلب مهارت های حل مسئله و تحقیق مورد نیاز برای پیشرفت در این حرفه را دارند.

 

 

آیا شما INTP هستید؟
در تست شخصیت رایگان شرکت کنید تا تیپ شخصیتی واقعی خود را تشخیص دهید. ۱۶ نوع تیپ شخصیتی نشان می دهد که شما به طور طبیعی چه کسی هستید و چرا کارها را همانطور دوست دارید انجام می دهید. با این شناخت از خودتان ، می توانید مشاغل موفقی بسازید ، شغلی رویایی پیدا کنید ، روابط قوی ایجاد کنید و زندگی معتبری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.